20 Listopada, Niedziela, 2022

Wyjazd edukacyjny w ramach Projektu Erasmus+ "Kształcenie i szkolenia zawodowe"

Wyjazd edukacyjny uczniów ZSCKR z Sokołowa Podlaskiego w ramach Projektu Erasmus+ „Kształcenie i szkolenia zawodowe”

Grecki staż zawodowy uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim rozpoczął się 04 września 2022r. Był realizowany dzięki programowi edukacyjnemu działającemu w Unii Europejskiej – Erasmus+ w ramach sektora „Kształcenie i szkolenia zawodowe”  (nr projektu 2021-PL01-KA121-VET-00006464). Przez dwa tygodnie 33 uczniów pod okiem trzech  opiekunów uczestniczyło w praktykach zawodowych na Riwierze Olimpijskiej. Adepci technikum kształcącego w zawodzie technik technologii żywności mieli możliwość poznać grecki rynek pracy, rozwijać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe, jak również podnieść kompetencje językowe. Aby stało się to możliwe, uczniowie musieli wcześniej przejść proces rekrutacji, podnieść swoje kompetencje z zakresu języka angielskiego, poznać kulturę i tradycje kraju partnerskiego, odbyć szkolenie pedagogiczne, rozwinąć kompetencje społeczne, a na koniec odbyć podróż przez 5 krajów europejskich. Przygotowania zajęły mnóstwo czasu, ale było warto!

             Przejechaliśmy ponad dwa tysiące kilometrów przez Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Pn. i część Grecji. Niezapomniane widoki rekompensowały trudy podróży.
W poniedziałek stanęliśmy na progu Hotelu Dafni Plus w Leptokarii, położonego nad Morzem Egejskim w jednostce regionalnej Pieria w Macedonii Środkowej, u stóp masywu Olimp. Lepiej trafić nie mogliśmy. Z jednej strony morze, z drugiej ośnieżone szczyty gór. Do tego słońce, palmy, lazurowa woda w hotelowych basenach, oryginalna kuchnia, przemiła obsługa... O lepszym miejscu na staż zawodowy nie można było marzyć. Zaczęliśmy od razu. Przesympatyczni i kompetentni pracownicy naszych greckich partnerów zaplanowali i zrealizowali z nami plan praktyk. Każdy z kierunków wykonywał swoje zadania w greckich firmach i lokalnych przedsiębiorstwach specjalizujących się w interesujących nas dyscyplinach zawodowych. Odbywaliśmy praktyki w przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji i przetwarzaniu żywności typowej dla regionu Grecji m.in. produkcji oliwy z oliwek, sera feta, ciast, pieczywa, nalewek i dżemów oraz wyrobów mięsnych.  W ramach podniesienia kompetencji językowych nasza młodzież podczas zajęć oraz
w czasie wolnym porozumiewała się z greckimi partnerami w języku angielskim. Uczniowie pracując
w grupach międzynarodowych, przez cały okres stażu zawodowego kompletowali informacje oraz dokumentację wideo i fotograficzną z miejsc odbywania praktyk, jak również podczas realizacji  programu kulturowego. Sformułowali posty na podstawie zebranych informacji w różnych formatach.  Efekty tej pracy mogliśmy oglądać podczas szkolnego „Erasmus Days”. W myśl zasady, że podróże kształcą - także kulturalnie- młodzież miała również  czas na odpoczynek, zwiedzanie i nawiązanie nowych znajomości. Okolice Leptokarii  są bowiem bogate w atrakcje turystyczne. Odwiedziliśmy urocze miasteczko Litochoro, skąd górskim szlakiem nad wąwozem rzeki Enipeas w dolinie Mavrolongos zawędrowaliśmy do wodospadów Zeusa i znajdujących się pod nimi basenów nazywanych Wannami Afrodyty. Kolejną atrakcją był średniowieczny zamek w Platamonas wniesiony w XI wieku przez krzyżaków, potem zdobyty przez Wenecjan i Turków. Dzisiaj jest miejscem wydarzeń kulturalnych (m.in. Festiwalu Olimpu), stanowiskiem archeologicznym oraz punktem widokowym na Morzu Egejskim. Największe emocje wzbudziły jednak dwie weekendowe wycieczki: na  Meteory i wyspę Skiatos. Meteory to niesamowite formacje skalne w środkowej Grecji na północno - zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalambaka. Ich niezwykłość bierze się nie tylko z tego, że wyrosły z osadów istniejącego tu miliony lat temu morza, ale z tego, że gdzieś wysoko na skałach, wieki temu ulokowały się… klasztory. Do naszych czasów przetrwało ich sześć (z 24). My zwiedzaliśmy  klasztor Św. Trójcy. Według jednego z przekazów został on wybudowany w 1438 przez mnicha Dometiusza. Natomiast bogactwem wyspy Skiatos jest ponad 60 piaszczystych plaż z lazurową wodą i mnóstwem restauracji z domową kuchnią, muzyką na żywo i oczywiście Sirtaki. Również to wszystko mogliśmy zobaczyć. Rejs na wyspę nie był pozbawiony też dodatkowych atrakcji, którą okazały się delfiny. Ścigały się ze statkiem, a ich popisowe skoki na falach stały się tematem wielu filmików. 

Po dwóch tygodniach pracy, zdobywania cennych doświadczeń zawodowych i życiowych, jak również  świetniej zabawy wróciliśmy do domu szczęśliwi i wypoczęci. Udział w projektach Erasmusa to doskonała nauka, ale i wielka przygoda, którą na pewno nasza młodzież zapamięta do końca życia.